Är det träning att cykla till och från jobbet? Jag har 8 km enkel väg, men jag tar det lugnt och försöker låta bli att svetta upp mig. Nej, jag tycker inte att det är träning, även om det nog är ganska nyttigt.
Cykling till jobbet
3 Comments
Submit a Comment
Want new articles before they get published?
Subscribe to our Awesome Newsletter.



Det är nog tempot som är avgörande. Behöver man ta en dusch när man kommer till jobbet är det definitivt träning.
Jag vill påstå att det är träning. Cyklar själv 22 km om dagen och försöker hålla ett bra tempo. Hemväg brukar jag ta en extra sväng ofta.
Jeg har 38 km hver vei med bra stigning såvel som lange flate partier. Jeg kan ta det lugnt på vei hjem og ofte trene naturlige intervaller på vei til jobbet.
Det er “gratis” tid og jeg forsøker få det til 2-3 ggr uke.
Om du finner en lengre vei hjem så skal det kunne bli en treningstur for deg også. Litt er uansett bedre enn intet.